POKUT YAYLASI

Pokut yaylası Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. Ortan köyü,Makrevis köyü ve Konaklar mahallesi sakinleri tarafından kullanılmaktadır.Pokut yaylasından hem Amlakit ve Hazindağ yaylalarını hemde Sal yaylasının o muhteşem manzarasını görebilirsiniz.2030 rakımda yer almaktadır. Pokut Yaylası'nın yerleşim tarihini bölge halkıda bilmemektedir fakat araştırmalarım ve edindiğim bilgilere göre bazı yaylaların tarihi 16. yy'a kadar dayanmaktadır bazı yaylaların ise 18.yy'larda keşfedildiği bilinmektedir. Pokut yaylasının keşfedilme tarihi ortalama 1750 yıllarını kapsamaktadır. 1800 rakım ve üzeri ağaç yetişmemesine rağmen Pokut yaylasında ağaçlar zirvelere kadar ulaşmaktadır.
Yaylaların kullanım şekli bölgede her köye ait yaylalar olduğu için başka köy halkı gelip bu yaylada yaylacılık faaliyeti yapamamaktadır. Pokut yaylasında ortalama 25'e yakın yayla evleri vardır. Ama %80'i kullanılmamaktadır sadece yaylacılık faaliyetine devam eden birkaç ev ve turizm işi yapan 4,5 ev haricinde açık ev bulunmamaktadır. 
Yeşilin her tonunu görebileceğiniz,çam ağaçlarıyla kaplı dağların arasında kalabalıktan uzak kuş,köpek ve inek seslerini sadece duyabileceğiniz cennet gibi bir yer Pokut Yaylası.

Bu site Snr Soft Yazılım Tarafından hazırlanmıştır.