ŞENYUVA – ÇİNÇİVA

Yayla ve Türkiye’nin en eski kaplıcalarına sahip olmasıyla kaplıca turizminin en ünlüsü olarak reklamı yapılan Ayder yaylası şu an bina yığınından başka bir şey değildir. Doğayı fotoğraflamanın bile imkansız olduğu bir yerdir. Rize’ye kadar gidip vaktinizi boşa harcamak istemiyor, daha güzel yaylalar görmek istiyorsanız lütfen burayı es geçin. Aklınızın kalmayacağına emin olabilirsiniz.

Başrollerini Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ’ın paylaştığı Sevdaluk dizinin çekildiği ve son zamanlarda bu sayede popüler hale gelmiş bir köydür. Eski adıyla Çinçiva olarak bilinen ve hala bu ismiyle anılan, köyün içindeki 1696 yılında inşa edilmiş taş köprüsüyle meşhur Çamlıhemşin köylerinden biridir. Çamlıhemşin’e hayat veren Fırtına Vadisi boyunca toplam 10 tane tarihi köprünün en iyi örneklerinden biri de Şenyuva köprüsüdür.

Yeri gelmişken diğer görülmesi gereken köprüleri de listelemek gerekirse; Güroluk (Eski Hala) Köprüsü, Makrevis Köprüsü, Ortan Köprüsü, Kale-Hala Köprüsü’dür.

Sit alanı içerisinde yer aldığından köydeki tüm evler ahşap. Beton yapılaşmaya izin verilmiyor. İyi ki de verilmemiş! Eğer Çamlıhemşin’e bağlı yaylaları ziyaret edecekseniz ( Pokut, Sal, Huser gibi) yolunuz muhakkak Şenyuva köyünden geçecek. Aracınızdan inip bu köyde en azından yarım saat geçirmenizi tavsiye ederiz.

Bu site Snr Soft Yazılım Tarafından hazırlanmıştır.